Mi a különbség a telekhatár-rendezés és a telekalakítás között?

A telekhatár-rendezés és a telekalakítás fogalmai gyakran összekeverednek, pedig a két eljárás között fontos különbségek vannak. Bár mindkettő a telekhatárok módosítását célozza, más-más folyamatokat és jogi lépéseket foglalnak magukba. Lássuk, mik ezek a különbségek!

Telekalakítás

A telekalakítás a földrészletek határának változtatását jelenti. Ez a fogalom magában foglalja az összes olyan eljárást, amely során egy telek határait módosítják, például osztás, egyesítés vagy éppen a telekhatár rendezése. A telekalakítás tehát egy adott telek vagy telekcsoport határainak módosítását jelenti, ennek a rajzos, műszaki formátuma a vázrajz, amit a földmérő elkészít helyszíni méréseket követően majd benyújtja azt a földhivatalnak záradékolásra. A telekalakítási eljárás elindítása a földhivatalnál történik, és többek között magában foglalja a záradékolt vázrajzot, a telekalakítási helyszínrajzot és az ingatlan-nyilvántartási kérelmet is. (Tehát a korábbiakban benyújtott vázrajzot a földhivatal megvizsgálta és "jóvá hagyta", azaz záradékolta). A földhivatal az eljárás során megkeresi az illetékes hatóságokat, és figyelembe veszi azok véleményét. A folyamat végén az illetékes építési szakhatóságok jelzései szerint a földhivatal határozatot hoz, amely vagy beleegyezést, vagy elutasítást tartalmaz a tervezett telekhatár változtatására vonatkozóan.

Gyakori esetek, amikor telekalakítás szükséges

  • Új telkek létrehozása (megosztás): Ha egy nagyobb telket kisebb, építhető telkekre osztanak.
  • Telek összevonása: Ha két vagy több telek jogilag és fizikailag egyesíthető, például egy fejlesztési projekt vagy egy nagyobb építkezés céljából.
  • Új építési engedélyek beszerzése: Ha egy meglévő telket újra kell osztani, hogy megfelelő építési engedélyekkel rendelkező telkek jöjjenek létre.

A teljes telekalakítási folyamatot itt lehet megtekinteni: https://fold-konyv.hu/telekalakitas

Telekhatár-rendezés

A telekhatár-rendezés egy speciális eljárás, amely során két vagy több telek közös határát változtatjuk meg. Fontos, hogy a telekhatár-rendezés során nem keletkeznek új helyrajzi számok, csupán a határok áthelyezését eredményezi. Ilyenkor nem történik új telkek létrehozása vagy egyesítése, hanem csupán a már meglévő telekhatárok kerülnek módosításra.

Ez tehát egy szűkebb értelemben vett eljárás, amely a telkek közötti határvonalak tisztázását és rendezését célozza. A telekhatár-rendezés nem jár területváltozással az érintett telkek összterületét figyelembe véve.

Mikor szokták alkalmazni?

  • Szomszédos telkek közötti vita: Ha a tulajdonosok között nem tisztázott a pontos határvonal, és jogi vagy birtokviták alakulnak ki.
  • Építkezés során: Ha a telken belüli határok nem felelnek meg a valóságnak, például régi térképeken alapuló adatok alapján, és az új épület tervei miatt szükség van a pontos meghatározásra

Mi a különbség?

  • Területváltozás: A telekalakítás során előfordulhat, hogy a telek területe változik a helyrajzi szám változásával együtt, például ha osztanak egy teleket, vagy éppen összevonják. Ezzel szemben a telekhatár-rendezés során csak a határok változnak, de a helyrajzi szám nem módosul.
  • Telekalakítási eljárás: A telekalakítási eljárás egy komplexebb eljárás, amely a földhivatalnál kezdődik, és számos hatóság bevonásával történik, melynek a végén a földhivatal kiküldi a kérelmezőnek a döntésről a határozatot.
  • A telekhatár-rendezés egy egyszerűbb folyamat, a telekalakítás egy része, első szakasza, a telekhatárok változása érdekében a földmérő helyszíni méréseket követően Telekhatár-rendezési vázrajzot készít.
  • Helyrajzi szám (hrsz.): A telekalakítás során új helyrajzi számok is keletkezhetnek, de  a telekhatár-rendezésből induló telekalakítási eljárási folyamat során a helyrajzi számok nem változnak.

Összegzés

Bár a telekalakítás (telekalakítási eljárás) és a telekhatár-rendezés hasonlónak tűnhetnek, alapvető különbség van közöttük. A telekalakítás egy átfogóbb eljárás, amely során a telkek határainak változtatásával akár új helyrajzi számok is keletkezhetnek, építési hatóságok részt vesznek a folyamatban. Ezzel szemben a telekhatár-rendezés kizárólag a meglévő telkek közötti határok módosítására vonatkozik, helyrajzi szám itt nem változik. Mindkét eljárás jogi és adminisztratív lépéseket is igényel, de a telekalakítási eljárás átfogóbb és több engedélyezési folyamatot von maga után. Ha Ön a fent említett feladatok elvégzéséhez keres földmérő szakembert, akkor keressen minket bizalommal. Geodéziai feladatok elvégzésére specializálódott vállalkozásunk gyorsan és szakszerűen képes kivitelezni a rábízott feladatokat!