Geodéziai felmérés, kivitelezéssel kapcsolatos geodézia
Kész vannak a tervek, kezdődik az építkezés.
Ha van már jogerős építési engedélye, esetleg kiviteli terve és indul az építkezés a következő dolgokban célszerű a földmérő közreműködését kérni.
A ház kitűzése: Az építész a feltételezett jogi határtól, azaz a kerítéstől adja meg az épület kitűzési méreteit, de hogy a kerítés valóban jó helyen van-e, azt csak a földmérő tudja leellenőrizni. Ha ez megtörténik, elkerülhetők az olyan jellegű viták vagy perek a szomszéddal, hogy „túl közel” épült a ház valamelyik szomszédos birtokhatárhoz. A másik szempont amit mérlegelnie kell a tulajdonosnak, az a ház geometriája, azaz az alakjának „bonyolultsága”.
Egy kisebb, egyszerű téglalap vagy négyzet alakú ház kitűzésével esetleg elboldogul a kivitelező (bár jócskán vannak negatív tapasztalatok…), de ha már sok töréspont van az alaprajzban, nagy az alapterülete, esetleg íveket és különböző szögeket tartalmaz, nagy a terület lejtése, akkor mindenképpen érdemes földmérőt megbíznia a kitűzéssel, sok pénzt és bosszúságot takaríthat meg így.
A későbbiek során is szükség lehet a geodétára az egyéb szerkezeti kitűzések során például: födémek, falak, pillérek kitűzése stb., de kisebb építkezéseken ezeket általában el tudja végezni a kivitelező. Ha elkészült a háza és megkapta az önkormányzattól a jogerős használatbavételi engedélyt, akkor az épületfeltüntetési vázrajz elkészítéséhez szintén a földmérő segítségét kell kérnie.
Kertépítésnél, közművek tervezésekor és építésekor, utak megvalósulásánál szintén ajánlott a földmérő segítségét kérnie.